Ungaria - alte localitati / zone

Germania, Norvegia, Marea Britanie, Belgia, Ungaria, Cehia, Serbia, Slovacia, Macedonia, Elvetia, Polonia, Portugalia

Mesaj necititde teo » Sâm Dec 30, 2017 4:03 pm

Anul acesta am decis sa facem un Revelion linistit, fara galagie si fara obligatii. Am inchiriat un apartament intr-o pensiune din centrul Gyulei si dupa 2 ore de prospectat prin crasmele din zona am ales sa ne fie livrata la apartament cina de Anul Nou de la un restaurant din apropiere. Dupa cina ne vom plimba prin centru, ne uitam la artificii si somn. Cina ne costa 10.000 de forinti(aprox 150 de lei-am inteles ca e foarta multa mancare, cu porcarii cat cuprinde), bautura iau de la Tesco( prossecco e 30 de lei), ceva tarie la sticlute mici-mici(5 lei sticluta de 0,04), am vazut si o cofetarie in zona....cred ca ma mut la patria mama
La amiaza am luat masa intr-un restaurant langa pensiune, doua feluri principale cu salate(portii imense),doua beri, un barack si-un espresso si-am platit echiv. a 100 de lei cu bacsis cu tot
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
Nu mai suna! Ies eu din când în când și-ți arăt plăcuța!
teo
Consilier

Has thanked: 6320 times
Been thanked: 9126 times

Re: Ungaria - Gyula

Mesaj necititde Ade » Sâm Dec 30, 2017 9:03 pm

Dupa descrierea asta imi vine sa ma mut si eu in patria voastra muma. :clap:
Sper ca nu citeste dambla pe aici :mrgreen:
Ade
Consilier

Has thanked: 9473 times
Been thanked: 8832 times

Mesaj necititde damblagiu » Dum Dec 31, 2017 11:36 am

teo scrie:....cred ca ma mut la patria mama

E plin de romani-unguri p'acolo. Distractie maxima va doresc, dupa care hai acasa, lasati prostiile. Avem nevoie de voi aici. La multi ani
Nu cere unei femei imposibilul. S-ar putea sa ti-l aduca
damblagiu
Super Fan Thassos

Has thanked: 10619 times
Been thanked: 14427 times

Mesaj necititde teo » Lun Ian 01, 2018 3:34 pm

De Rev, la ora 20, ne-au adus cina de la restaurantul de langa. Vreo 3 feluri de porcarii(snitel, friptura, rulada cu carnati si cascaval) cu 3 garnituri(orez, pireu si crochete de cartofi) plus salata de cruditati. Portii imense, nu le-am razbit. De la o cofetarie celebra pe aici am luat shomloi si tort esterhazi. Bautura am avut spumant, bere si-o gramada de sticlute de palinca, inclusiv una kosher. Dupa ce -am mancat ne-am plimbat pe la cele doua castele, plin de lume iesita la plimbare. Inainte de 12 am dat o tura pe centru, plin de lume care dansa pe strazi, intr-un fast food - pizzerie era plin de lume(am luat 2 cafele), la mese tineri care mancau pizza sau cate-o shaorma, extrem de relaxati si fara problema aia a noastra de “ioi, da ce facem de revelion?”. La 12 fix s-a oprit muzica, s-a pus imnul(btw, compozitorul imnului e gyulean) si abia dupa aceea s-a baut sampania si s-a dat cu artificii. Moment in care am plecat fiindca Loua se speriase de zgomotul petardelor si artificilor. La 6 dimineata am iesit cu Loua la plimbare. Totul era curatat, gunoaiele stranse. La 7 au inceput sa bata clopotele moment in care am priceput ca biserica de langa e catedrala ortodoxa romana Bisericile unguresti au batut clopotele la 10. Cateva restaurante sunt deschise(am ras la amiaza o gulyas supe), cofetaria celebra deschisa( tortul esterhazi e demential). Cam atat, maine dimineata o sesiune de cumparaturi si intoarcerea acasa. La multi ani!
Pentru a putea vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj trebuie să vă autentificaţi.
teo
Consilier

Mesaj necititde teo » Mar Sep 04, 2018 5:58 pm

*admin, poate ar fi mai bine să unești subiectul Gyula cu acesta și să fie un singur topic(redenumit) pentru alte localități/zone din Ungaria
SzentGotthard
Un mic orășel exact pe frontiera cu Austria și la câțiva km de frontiera cu Slovenia. Ceva therme, plin de austrieci, hotel super mișto + pet friendly(pe Loua au așteptat-o cu pat special, bol, pungă cu recompense și port-saci igienici - adevărul e că la 20 euro/noapte pentru ea puteau să-i mai ofere ceva în plus :mrgreen: )
teo
Consilier

Re: Ungaria - alte localitati / zone

Mesaj necititde HHR » Mie Sep 12, 2018 11:17 pm

Băi, după cum spunea și Bălcescu: Ungaria e unică !
HHR
Consilier

Has thanked: 13854 times
Been thanked: 16906 times

Mesaj necititde teo » Vin Sep 14, 2018 7:49 pm

Nici nu spui că e Ungaria.
De la biserica aia din vârful dealului mai mergeai 3-4 km printr-o pădure și intrai în Slovenia. Fiind ambele în Schengen nu există PTF. În Slovenia imediat după intrare am mers printr-o zonă rurală de ziceai că-i din vederi.

41688064_1001066056766863_2619435270327500800_n.jpg
teo
Consilier

Mesaj necititde pozeDECAT » Lun Sep 17, 2018 10:05 pm

teo scrie:Nici nu spui că e Ungaria.
o zonă rurală de ziceai că-i din vederi.
41688064_1001066056766863_2619435270327500800_n.jpg

Ar fi la fix pentru un urcat in genunchi/genunche, ca nici nu stiu cum se mai spune :angel:
http://www.pozeDECAT.wordpress.com
O soțietate fără prințipuri, va să zică că nu le are!
pozeDECAT
Consilier

Has thanked: 10064 times
Been thanked: 8870 times

Înapoi la Alte calatorii in Europa